Utrzymanie auta w dobrej kondycji

Awaria mechaniczna — niedogodność za każdym razem, gdy wystąpi — może być śmiertelna w zimie. Konserwacja zapobiegawcza jest koniecznością. Poza tym dobrze utrzymany pojazd jest przyjemniejszy w prowadzeniu, działa dłużej i można uzyskać za niego wyższą cenę przy sprzedaży .

Niektóre z poniższych wskazówek mogą być wykonane przez każdego majsterkowicza – inne wymagają wprawnych rąk profesjonalnego technika samochodowego.

Osiągi silnika — napraw problemy z prowadzeniem silnika (trudne rozruchy, nierówne obroty biegu jałowego, gaśnięcia, zmniejszona moc itp.) w dobrym warsztacie naprawczym. Zimna pogoda pogarsza istniejące problemy. Wymień brudne filtry – powietrza, paliwa itp.

Paliwo — Wymieniaj systematycznie filtr paliwa. Nie eksploatuj pojazdu z małą ilością paliwa Pamiętaj, że pełny zbiornik pomaga zapobiegać tworzeniu się wilgoci.

Olej — wymień olej i filtr oleju zgodnie z instrukcją — Niezależnie od przebiegu olej należy wymienić przynajmniej raz w roku. W autach eksploatowanych głównie na długich dystansach świeży olej silnikowy powinno się wlewać średnio co 15–20 tysięcy kilometrów..

Układy chłodzenia — Układ chłodzenia należy całkowicie przepłukać i ponownie napełniać co około 24 miesiące. Poziom, stan i stężenie chłodziwa należy okresowo sprawdzać. Uwaga, nigdy nie odkręcaj korka zbiorniczka płynu chłodniczego, dopóki silnik nie ostygnie! Szczelność i stan pasków napędowych, zacisków i węży powinien sprawdzić profesjonalista.

Wycieraczki przedniej szyby — Wymień stare pióra. Jeśli twój klimat jest surowy, kup pokryte gumą (zimowe) gumy, aby zapobiec gromadzeniu się lodu. Zaopatrz się w rozpuszczalnik do spryskiwaczy – zdziwisz się, ile zużyjesz. Noś skrobaczkę do lodu.

Nagrzewnica — nagrzewnica musi być w dobrym stanie technicznym, aby zapewnić pasażerom komfort i widoczność kierowcy. Nowsze modele aut mają filtr kabinowy, który należy okresowo wymieniać. Sprawdź w instrukcji obsługi lokalizację i częstotliwość wymiany.

Akumulator — jedynym dokładnym sposobem wykrycia słabej baterii jest użycie profesjonalnego sprzętu. Rutynowa pielęgnacja: Zeskrob korozję z klem i połączeń kablowych; oczyścić wszystkie powierzchnie; ponownie dokręcić wszystkie połączenia. Jeśli korki akumulatora są zdejmowane, sprawdzaj poziom płynu co miesiąc. Unikaj kontaktu z korozyjnymi osadami i kwasem akumulatorowym. Nosić okulary ochronne i gumowe rękawice.

Światła — sprawdź wszystkie światła i żarówki; wymień przepalone żarówki; okresowo czyść wszystkie soczewki z brudu drogowego. Aby zapobiec zarysowaniu, nigdy nie używaj suchej szmatki.

Układ wydechowy – Twój pojazd należy umieścić na podnośniku, a układ wydechowy sprawdzić pod kątem wycieków. Płyty bagażnika i podłogi należy sprawdzić pod kątem małych otworów. Spaliny mogą być śmiertelne.

Opony – Latem jeździć na letnich oponach a zimą na zimówkach. Zużyte opony będą mało przydatne zarówno w lecie jak i zimie. Sprawdź opony pod kątem pozostałej żywotności bieżnika, nierównomiernego zużycia i baniek; sprawdź ściany boczne pod kątem nacięć i wyszczerbień. Sprawdzaj ciśnienie w oponach raz w miesiącu.  Nie zapomnij o kole zapasowym i upewnij się, że podnośnik jest w dobrym stanie.

Klimatyzacja — system działający w niewielkim stopniu ulegnie awarii podczas upałów. Zlecić sprawdzenie systemu wykwalifikowanemu technikowi. Nowsze modele posiadają filtry kabinowe, które oczyszczają powietrze wchodzące do układu ogrzewania i klimatyzacji. Sprawdź w instrukcji obsługi lokalizację i częstotliwość wymiany.

Hamulce — hamulce należy sprawdzić zgodnie z zaleceniami zawartymi w instrukcji lub wcześniej, jeśli zauważysz pulsacje, chwytanie, hałasy lub dłuższą drogę hamowania. Drobne problemy z hamulcami należy niezwłocznie naprawić.

Miej sprzęt potrzebny przy awarii: rękawice, koce, zimą małą łopatę, i łańcuchy na opony oraz latarkę.

Utrzymywanie pojazdu w zgodzie z otoczeniem

Opieka nad samochodem to z pewnością sytuacja, w której wszyscy wygrywają. Oprócz ochrony środowiska, odpowiednio utrzymany i eksploatowany pojazd będzie działał wydajniej, będzie bezpieczniejszy i będzie działał nawet o 50% dłużej, zgodnie z badaniem przeprowadzonym przez certyfikowanych przez ASE techników samochodowych. Poniższe wskazówki powinny skierować Cię na drogę do przyjaznej dla środowiska pielęgnacji samochodu.

  • Reguluj silnik. Niesprawna świeca zapłonowa może zwiększyć zużycie paliwa nawet o 30%. Postępuj zgodnie z harmonogramami serwisowymi podanymi w instrukcji obsługi. Wymień filtry i płyny zgodnie z zaleceniami.
  • Sprawdź opony pod kątem prawidłowego napompowania. Zbyt niskie ciśnienie powoduje marnowanie paliwa — silnik musi ciężej pracować, aby pchać pojazd. Nierówne koła (o czym świadczy nierównomierne zużycie bieżnika lub ciągnięcie pojazdu) również utrudniają pracę silnika. Prawidłowo konserwowane opony wytrzymają dłużej, co oznacza, że ​​trzeba będzie je wyrzucić mniej opon.
  • Utrzymuj klimatyzację w doskonałym stanie i zlecaj jego obsługę wyłącznie technikowi posiadającemu uprawnienia do obsługi/recyklingu czynników chłodniczych. Klimatyzatory zawierają gazy CFC, które biorą udział w niszczeniu warstwy ozonowej. Według Agencji Ochrony Środowiska prawie jedna trzecia CFC uwalnianych do atmosfery pochodzi z mobilnych klimatyzatorów; niektóre po prostu przeciekają, ale większość ucieka podczas serwisowania i naprawy – dlatego ważne jest, aby wybrać wykwalifikowanego technika.
  • Dla majsterkowiczów: zutylizuj zużyty olej silnikowy, płyn chłodniczy, opony i stare akumulatory we właściwy sposób.  Nigdy nie wylewaj zużytego oleju ani płynu chłodniczego na ziemię, do kanalizacji lub do zbiorników wodnych.
  • Jedź delikatnie. Unikaj nagłych przyspieszeń i gwałtownych zatrzymywania się i ruszania. Korzystaj z tempomatu na otwartych autostradach, aby utrzymać możliwie stałą prędkość.
  • Unikaj na postoju pracy na biegu jałowym. Wyłącz silnik, czekając na przyjaciół i rodzinę. Dzisiejsze pojazdy są zaprojektowane tak, aby szybko się „rozgrzewać”, więc zapomnij o tych pięciominutowych rozgrzewkach w mroźne zimowe poranki.
  • Usuń nadmiar przedmiotów z pojazdu. Mniejsza waga oznacza lepszy przebieg. Przechowuj bagaż/ładunek w bagażniku, a nie na dachu, aby zmniejszyć opór powietrza.
  • Planuj wycieczki. Konsoliduj swoje codzienne sprawy, aby wyeliminować niepotrzebną jazdę. Staraj się podróżować przy małym natężeniu ruchu, aby uniknąć korków.

Pamiętaj, jak działa Twój samochód, jak nim jeździsz i jak utylizowane są płyny, stare części i opony, to ma poważne konsekwencje dla środowiska.

Leave A Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *